A könyvelő feladatai
Mi tartozik a könyvelő feladatkörébe?
Minden cég vagy egyéni vállalkozó életében elengedhetetlen egy jó könyvelő megbízása, aki ki ismeri magát a jogszabályok tengerében, és képes optimalizálni egy cég kiadásait. Teljes körű könyvelői szolgáltatásunk keretében mérlegképes könyvelőink nem csak a minimális könyvelői adatrögzítést teljesítik – mi ennél sokkal többet kínálunk ügyfeleinknek. Könyvelőink a cégalapítástól kezdődően segítik ügyfeleink vállalkozásainak pénzügyeit intézni, és támogatják a cégvezetőket a legjobb könyvelői és pénzügyi döntések meghozatalában. Ha könyvelői szolgáltatásunkat választja, cége gazdasági tevékenysége áttekinthető és hatékony lesz, így Önnek nem kell adóhatósági büntetéstől tartania.
Jó kommunikáció könyvelő és ügyfelei között
Mielőtt könyvelőt választ, fontos tudni, hogy mi tartozik egy könyvelő feladatkörébe, és azt is, hogy mi nem, hiszen mind a könyvelőiroda, mind pedig az ügyfél számára jó, ha tisztázzák elvárásaikat egymás felé. A könyvelő nem felel az ügyfél cégének minden gazdasági folyamatáért, azonban amennyiben megfelelő információkat kap a cég gazdasági helyzetéről és pénzügyeiről, nagyban megkönnyítheti a vállalkozás működését. Éppen ezért fontos, hogy az ügyfél minden esetben még időben tájékoztassa könyvelőjét a fontos információkról, és juttassa el számára a könyvelni való bizonylatokat, hiszen gördülékeny kommunikáció mellett garantált a gyors és pontos könyvelői ügyintézés.
Mi a könyvelő feladata?
A könyvelők legfőbb feladatai közé tartozik a különböző számlák és bizonylatok megfelelő rögzítése; ellenőrizni, hogy a számlák megfelelnek-e a hatályos törvényeknek; elkészíteni minden olyan kimutatást, amit a cég vezetője kér; elkészíteni a különböző bevallásokat, és elvégezni a kötelező adatszolgáltatásokat a hatóságok felé; tájékoztatni a cég vezetőjét minden olyan jogszabályi változásról, ami érinti a vállalkozást, a könyvelő munkáját vagy az adózást; éves könyvelői beszámolókat készíteni; illetve felhívni a cég vezetőjének figyelmét arra, ha a vállalkozás valamilyen módon szabálytalanul működik. Mindezen kívül – bár nem tartozik a könyvelő szigorúan vett feladatkörébe -, sok esetben a könyvelő viseli gondját a cégalapítással kapcsolatos teendőknek, és elvégzi a bérszámfejtés feladatait.
És mi nem a könyvelő feladata?
Természetesen az ügyfelek a legkülönbözőbb dolgokat is elvárhatják a könyvelőjüktől, még olyan teendőket is, amelyek adott esetben nem tartoznak a könyvelői munkakörbe. Ilyen például a szerződések elkészítése, a beérkező számlák hitelességének ellenőrzése, teljesíteni a banki átutalásokat, kapcsolatot tartani a cég különböző partnereivel, esetleg új ügyfeleket szerezni, vagy éppen a lezárt üzleti évek iratainak tárolása. Az ilyen, a könyvelői munkával nem szorosan összefüggő feladatok elvégzése minden esetben külön megállapodás kérdése.
Szerződés a könyvelő és az ügyfél között
A problémamentes munkavégzés megteremtéséért fontos, hogy jól megírt szerződésben fektessük le a könyvelő és a cégvezető kötelezettségeit is. Egy jó szerződés a felek pontos adatain kívül tartalmazza a könyvelő feladatköreit, valamint tisztázza, hogy a számviteli jogszabályok betartásáért kizárólag a könyvelő a felelős. Ezen kívül a szerződésben le kell fektetni a könyvelő díjazását, illetve azt, hogy a vállalkozó mely határidőkig köteles átadni a szükséges bizonylatokat könyvelőjének. Természetesen a szerződés része kell, hogy legyen a felelősség meghatározása egy-egy esetleges bírság esetén, hiszen mind a könyvelők, mind pedig az ügyfelek számára fontos, hogy már előre pontosan ismerjék a fizetési kötelezettségeket.
Könyvelő vagy mérlegképes könyvelő?
A könyvelői végzettség valójában alapvégzettség, melynek birtokában gond nélkül elláthatók a legalapvetőbb könyvelői feladatok. Felelősségteljesebb, komolyabb könyvelői munkák elvégzéséhez ugyanakkor további képesítésekkel rendelkező mérlegképes könyvelőre van szükség. A mérlegképes könyvelő át tudja látni a bonyolultabb pénzügyi folyamatokat is, és magabiztosan képes irányítani a könyvelői és számviteli szolgáltatásokat. Éppen ezért egy mérlegképes könyvelő számviteli és pénzügyi ügyintéző feladatkörökben is kiemelkedő munkát tud végezni.
A mérlegképes könyvelés körébe tartozó legfontosabb feladatok:
- számviteli beszámolók pontos elkészítése
- információs rendszer kialakítása
- szabályzatok készítése a könyvvezetéshez
- a legfrissebb jogszabályok ismerete
- átlátni a vállalkozás pénzügyi helyzetét
- főkönyvi nyilvántartás elkészítése
- tanácsadás pénzügyi döntésekben megállapodás szerint
Könyvelő választásakor a legfontosabb: felelősségbiztosítás és könyvelői garancia
A könyvelői munka nagy felelősséget igényel, azonban nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy valaki hibát kövessen el. Az ilyen esetekre már jó előre fel kell készülnie minden cégvezetőnek, így csak olyan könyvelővel érdemes együtt dolgozni, akinek van kiterjedt felelősségbiztosítása. A Total Profit Könyvelőirodánál Önnek egy forintot sem kell fizetnie, ha a mi hibánkból büntetik meg a cégét. Mindemellett a könyvelői piacon egyedülálló módon elégedettségi garanciát is biztosítunk ügyfeleinknek: ha nem elégedett szolgáltatásunkkal, három hónapon belül visszafizetjük a teljes könyvelői díjat.
Olyan könyvelőket keres, akik az ingyenes cégalapítástól kezdve gondját viselik pénzügyeinek, és mindent megtesznek azért, hogy vállalkozása szabályosan és sikeresen működjön? Keresse könyvelőinket bizalommal!